Reklamın gelecek de ki virüsleri “Cortana ve Siri”

Facebook gibi sosyal medya siteleri tarayıcının geçmişini tarayarak yapılan aramalara göre kendi sitelerinde reklam yayınlıyor. Bu oldukça mantıklı bir sistem olmasına rağmen tehlikeyi gözler önüne de seriyor.

Son günler de empoze sistemlerini teknolojik açıdan araştırırken reklamlar üzerine yoğunlaştım. 25. Kareyi bilirsiniz, artık bunun sınırları yetmez duruma geldi. Farklı arayış içinde çırpınanlar reklamları şahsileştirmek için uğraşıyorlardı ve kısmen başardılar. Facebook tarayıcıdan yapılan aramaları yahut kendi sistemleri üzerinden yapılan aramaları belirleyerek ona göre reklam vermeye başladı. Misal: Belirli bir siyasi gruba sadık kişileri üst üste ekleyince önerilen kişiler de o siyasi gruptan olanlar oluyor.

Siri ve Cortana’yı  bilirsiniz. Sesli komutlar üzerinden işlem yapabilme yeteneğine sahipler yani mikrofonunuzu kullanma yetkisine. Hepinizin bildiği gibi bu tür işlerde sisteme emri biz veriyorsak da sistem bu işlemi kendisi de yapabilir ve yapacaktır.

Artık para için şahısların saklı işlerinin bir değeri kalmadı. İnisiyatifimiz dışında mikrofonumuzu açıp ortamı dinleyebilecek cihazları yanımızdan ayırmıyoruz. Yeni hedefleri -belki de yaptılar-  ortamı dinleyerek konuşulana göre reklam belirleyip para veren firmalara satmak istiyorlar.

Önlem almak için yazılımlarımız millileştirip saydamlaştırmalıyız aksi takdirde cebimizdeki paraya göz dikenler elbette bizi –biz anlasak da anlamasak da- sömürecektir.

Uyku uyumadan nefes alamadan çalışmalıyız. Aksi taktirde düşmanın kölesi olarak yaşayacağız…

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: